(SvD om Skolverkets rapport)Nu ska IV-programmet bort från skolan. Det är väl inget att säga om den saken. Att fem nya alternativ presenteras är också bra. De individuella programmen har dessvärre utöver att de är dyra också skapat en myt om att den som går på IV är dummare än andra. Att det bara är förlorare som deltar i de programmen, och det öppnar därmed också möjligheter för dessa tonåringar att strunta i det hela också. Vad är meningen när man ändå är en förlorare?
Konserverande skolpolitik
Det som sällan diskuteras är dock pedagogiken och den individuella kunskapsnivån hos individerna när de kommer till skolan. Med hjälp av datorer och internet har det öppnats helt nya möjligheter för en individanpassad lärmiljö. Låt oss diskutera detta mer. Det har större betydelse än vad ordningsbetyg har. Det betyder också att man kan arbeta över ålders- och ämnesgränser på ett helt annat sätt än idag med den traditionella skolformen vi har idag. Visst tas det steg i rätt riktning, men i grunden finns formalia som också måste följas. Det begränsar lärarens säkerligen goda vilja att vara nytänkade. Det finns såna lärare.
Fick häromdagen en enkät hemskickad från lärarfacket i kommunen. De vill att jag ska fylla i en enkät om hur skolan ska se ut i vår kommun i framtiden. Jag kan vinna en trisslott. Samtidigt som de vill veta vad jag tycker så är det förstås ett utmärkt sätt att gissla oss politiker. Man hör - Ni sa ju det här, vi har skriftligt på det. Frågorna bygger på Lärarförbundets BÄSTA Skolkommun 2009.
Jag kommer inte att fylla i den enkäten ty jag tycker frågorna är helt fel ställda. De utgår från det som gäller idag. Lärartäthet, andel pedagogiskt utbildade, andel barn i förskola, resurser till utbildningen osv. Allt är kvantifierat i siffror. Det kanske kan vara bra men det konserverar hela skolidén. Jag vill att det ska diskuteras om visionerna – det finns nästan inga sådana diskussioner idag. I synnerhet inte i de politiska sfärerna. Där handlar det mest om Björklunds ordning och reda. Den behövs förstås den också. Men det finns större anledning att se framåt än att kolla bakåt. Allt var inte bättre förr och framförallt såg det annorlunda ut.
Vad vill vi med skolan?Ordning och reda är för all del viktig. Men varför det är oordning diskuteras sällan. Hur ska/behöver skolan se ut i framtiden? Vad vill vi med skolan? Den gamla skolsalsundervisningen bör ifrågasättas hårdare. Det handlar om deltagande idag, interaktion och det är inte samma sak som flum. Skolan behöver ta vara på ungarnas nyfikenhet, inte kväsa den. Det finns många duktiga lärare. De behöver också få chansen att vara nyfikna. De behöver också chansen att få vara lärare och pedagoger och slippa vara socialarbetare och stödperson av allehanda slag.
Datorer och internet skapar nya möjligheter
Datorer är idag var mans redskap. I synnerhet är ungarna duktiga på att hantera dem, många gånger bättre än de vuxna. Olika ingångsvärden. Jag tänker på Margaret Mead och hennes idéer om hur vuxna lär av barn istället för det givna att de vuxna alltid har tolkningsföreträdet. Margaret Mead skrev på 70-talet om vad hon då kallade elektronålder - vi är i hög grad där nu och det är hög tid för skolan att ta tillvara på detta faktum.
”Dagens ungdom växer upp i en elektronålder som hittills varit omöjlig att ens föreställa sig. Den äldre generationens erfarenheter från då-världen i långsam förändring är helt inadekvata. Ändå är det de äldre som fortfarande insisterar på att kontrollera de unga vilka formas av en värld de äldre aldrig kände till. Om den drastiska klyftan mellan unga och gamla skall kunna överbryggas måste den äldre generationen avstå något i sin makt, hävdar Margaret Mead ... (Mead M (1970), Kultur och engagemang – En studie av generationsklyftan, Ystad, Rabén&Sjögren…”) Nya tidens läromedel dyker upp...Kopplingen mellan internet och lärande har till stor del på många skolor inte kommit längre än att infrastrukturen är fixad. Yes – vi har kabel/fiber och tillgång till internet. Nu ska eleverna få datorer - om vi har råd. Ungarna har kanske fått lära sig att använda Word och Powerpoint och det lärarna anser vara ”fel” ställen på Internet är avskurna. Jag var på en skola där Lunarstorm var avstängt, det var dock inga problem för ungarna, de hade andra kanaler.
Dåtidens datorbaserade läromedel gick i stort sett ut på att flytta in den gamla pedagogiken i datorn. Idag handlar det om interaktivitet, att bygga egna kunskapsstrukturer utifrån den kunskap man har. En unge i min närhet knäckte multiplikationsnöten när han var tre år med hjälp av en muffinsform. Hur kul tror ni att han tycker att det är att sitta och fylla i matteboken sida upp och sida ner med tal som redan är självklara för honom? I synnerhet med motivet att man måste lära sig att göra som alla andra. Hans lärande sker inte i skolan. Han är uttråkad och går i trean... Dessvärre är han inte unik. Han behöver stöd och hjälp att komma vidare han också, i likhet med de som har det svårare.
Har man lite visioner kan man se nya läromedel växa fram. Nya metoder, nya idéer. Det är annorlunda ut än tidigare. Idag handlar det om vidare perspektiv. Det handlar om tvärvetenskap och det handlar om olika årskurser och det handlar framförallt om hur olika ämnen vävs samman. Det blir som i livet i allmänhet. Du får användning av många kunskaper vid samma tillfälle och som så många gånger handlar det om sammanhang. Genom att ta sig ur ämnesavgränsningen uppmanar man flera sinnen på samma gång. Dit finns pedagogisk forskning (Ola Alldén, SU) som visar på att ungar betraktar Postens porttabell på olika sätt i olika situationer. På mattlektionen lägger man ihop siffrorna och räknar fram ett pris för ett 100 g brev. På samhällsinstitutionen läser man porttabellen som det är tänkt och ser att 100 g brev kostar si och så.
Microsofts grundare Bill Gates myntade för många år sedan begreppet ”Information at your fingertips” - jag är inte riktigt säker på att han då hade klart för sig att vi skulle vara där vi är idag.
Microsoft sponsrar just nu ett väldigt intressant - helt nytt läromedel.
The Climate Mystery. Det är ett tvärvetenskapligt spel över internet och omfattar många olika ämnesområden för elever i årskurs 6 till 9. Ungarna loggar in och deltar aktivt i lösningen av stort klimatproblem tillsammans med andra unga, i hela Europa. Spelet/lärandet startade i början av september och pågår fram till FN-konferensen om miljöfrågor i Köpenhamn i december. Eva Pethrus som är ansvarig för skolfrågor på Microsoft i Sverige menar att just Climate Mystery kan få våra barn att hjälpa oss föräldrar att bli mer miljömedvetna och tar det till och med steget längre, det kan skapa nya sorters jobb menar hon. Ja, varför inte.
Lyssna på Eva här .
Dataspelandet som lärandets plattformMan kan se flera mål i den här storsatsningen. Dels så har det förstås ett värde för Microsoft och andra inblandade företag att profilera sig som läromedelsproducenter. Det är inte fel för dem. Absolut inte. Det är inte heller fel för skolan att se sig om utanför de traditionella institutionerna. Dataspel betraktas ofta som onyttigt och det finns fler artiklar och mediabevakning kring onyttan och faran med det hela än tvärtom. Det är möjligt att det handlar om det som Margareta Med skrev redan på 70-talet, en slags skräck för det okända samt en ovilja att överlämna tolkningsföreträdet. Det har förflyttats och det man inte riktigt känner till är farligt.
Forskning om fördelarDet finns en hel del forskning även på fördelarna med dataspel. Utöver innehållet så kommer det många andra positiva aspekter med. Deltagarna lär sig att tänka strategiskt, att samarbeta, de får finmotoriska färdigheter, de lär sig språk. De lär sig att vänta på sin tur, att följa instruktioner, de lär sig nya språk, får träning i trosuppfattning. De lär sig att tänka kritiskt, de lär sig att räkna och förstå storheter av olika slag. Mycket av det som skolan försöker lära ut i vanliga fall också. Det handlar inte bara om att sitta framför datorn och blänga som många vuxna uttrycker oro inför. Det handlar om att utforska nya världar, det handlar om att lära. Jag vill därmed slå fast att dataspel är mer positivt än negativt och lärdomarna från detta borde tas in mer i arbetet med skolans pedagogiska framtid.
Om man tar det hela i ett vidare perspektiv så borde det pedagogiska upplägget i skolan diskuteras vidare. Alla ska inte ha samma lärobok, de startar på olika kunskapsnivåer från början. Det handlar om att delta i det hela utifrån de kunskaper man har och sedan skaffa nya. Alla kan bidra med något och alla lär av varandra.
Datorspelet Climate mystery är ett bra exempel på hur en lärplattform skulle kunna se ut. Man kan tänka sig hela läroplaner i ett enda spel. Där finns lärarhandledningar, det finns frågeställningar, olika ämnen vävs in i varandra på ett intressant sätt. Det finns möjlighet att kommunicera med andra, att ställa frågor, att få fakta, att dela med sig av kunskaper, att vara kreativ, att vara delaktig. Helt enkelt att lära. Och det är lustfyllt dessutom.
Vore jag skolminister skulle jag storsatsa på forskning och framtagande av nya läromiljöer som inspirerade redan från början. Ordningsproblemen skulle säkerligen försvinna direkt. Vi kanske rent av skulle kunna slopa skolan som den ser ut idag. I somras i Almedalen fick jag (tack vare Eva Pethrus) möjligheten att ha personliga intressanta samtal med Bruce Dixon om en skola och ett lärande som pågår överallt, hela tiden. Vi var mycket överens så klart, utifrån min egen pedagogiska/beteendevetenskapliga bakgrund kan jag inte annat än applådera honom. Det är den här typen av diskussioner vi behöver om den svenska skolan. Inte om den ska drivas privat eller i kommunal regi. Det är innehållet i skolan som är viktigt.
Så alla skolpolitiker, lärare och andra intresserade av skolan - Ge er direkt in på Bruce Dixons -
Anytime Anywhere Learning. Låt er inspireras och låt oss ta efter detta. Vi kan inte bara återställa ordningen i skolan, vi måste tänka på innehållet också. Skapandet av mening är den största utmaningen idag. Enligt min mening.
Uppdatering: En person som tänkt mycket kring skolans vara eller icke vara i sin nuvarande form vara är Rickard Gatarski,
läsvärd artikel av honom finner du här.
Peter Andersson Johan Wintressant(SvD) (
SR – artikel om Climate Mystery) (
DN)
(Expressen)Läs även andra bloggares åsikter om
politik,
skolan,
skolministern,
moderaterna,
interaktivitet,
läromedel,
internet,
pedagogik
◦◦

Det här med skolan...